تبلیغات
تحقیق کده - تنظیم هورمونی
تحقیق کده
سلام.چی شده؟چرانگرانی؟اهان فهمیدم!!!واسه فردا تحقیق میخای ولی نمیتونی جور کنی نگران نباش سایت rezahbm در خدمت شماست!!!

تنظیم هورمونی

جمعه 4 اردیبهشت 1394

نویسنده: سید رضا حسین نژاد |

تنظیم هورمونی

حفظ و حیات بقای نسل جانوران در گرو فعالیت های گوناگون سلول ها و اندام های بدن آنها است. برای اینكه فعالیت های بدن جانوران در جهت مشخص و سودمندی انجام شود به نوعی نظم و هماهنگی نیاز دارد. در جانوران پیشرفته مانند انسان تنظیم این فعالیت ها بر عهده ی دستگاه عصبی و دستگاه هورمونی است. تنظیم هورمونی فعالیت های بدن به قدری اهمیت دارد كه در اغلب موارد،با ترشح مواد هورمونی یك غده, به وسیله ی ترشح غددی دیگر تنظیم می شود و یا كنترل آن توسط عصب صورت می گیرد.

غدد بدن به دو دسته خارجی (برون ریز) و داخلی (درون ریز) تقسیم بندی می شوند.

غدد برون ریز مواد ترشحی خود را از راه یك مجرای ویژه به بیرون از بدن (محیط خارجی) می ریزند مانند غدد مولد عرق اما غدد درون ریز مجموعه ای از سلول های تخصص یافته ترشحی است كه شبكه ی مویرگی غنی دارد سلول های این غدد كه با جداره نازك مویرگ ها در تماس نزدیك است مواد خود را به داخل خون می ریزد و در تمام بدن پخش می شود. در بدن بافت یا اندام هدف وجود دارد، كه نسبت به هورمون ها حساسیت دارد یعنی دارای گیرنده هایی است كه پیام هورمونی را دریافت می كند.

دستگاه درون ریز متنوع و پیچیده است. این دستگاه مواد خامی به نام هورمون ترشح می كند. هورمون یك كلمه یونانی است و به معنی «من برمی انگیزم» است. هورمون ها موادی شیمیایی هستند و ویژگی های خاصی دارند. از جمله آن كه در پاسخ به یك محرك خاص ساخته و ترشح می شوند و اگر وارد جریان عمومی خون شوند پیام را در سرتاسر بدن حمل می كنند و آن را به تمام سلول ها می رسانندهورمون به وسیله یك سلول یا گروهی از سلول ها به داخل مایعات داخلی بدن ترشح شده و اثر كنترلی روی سلول های دیگر بدن دارد. هورمون ها به گیرنده های اختصاصی خود كه روی سلول هدفشان قرار دارد متصل می شوند. اتصال هورمون به گیرنده موجب بروز پدیده های مختلف در داخل سلول می شود. گیرنده ها باید هورمون را از میان میلیون ها مولكول دیگر كه در معرض آن قرار دارند تشخیص دهند. برخی هورمون ها اعمال موضعی (مربوط به محل خاصی در بدن) و برخی اعمال عمومی دارند.

اكنون دانسته شده است كه:

-هر هورمون می تواند بر چندین سلول متفاوت اثر كند.

-هر سلول معین می تواند تحت تأثیر بیش از یك هورمون باشد.

-و هورمون ها می توانند اثرات مختلفی را در یك سلول یا سلول های مختلف اعمال نمایند.

هورمون ها چگونه در بدن منتقل می شوند؟

هورمون ها بعد از آزاد شدن می توانند به صورت آزاد و یا متصل به پروتئین های خاصی در گردش خون حمل شوند. هورمون های محلول در آب (مثل پپتیدها و هورمون اپی نفرین) در آب پلاسما حل شده و به وسیله خود پلاسما منتقل می گردند. ولی هورمون های استروئیدی و تیروئیدی و ویتامین D (ویتامین D نوعی هورمون است) در خون به طورعمده به پروتئین های موجود در پلاسما می چسبند و به وسیله آنها در خون گردش می كنند و تا زمانی كه از پروتئین های پلاسما جدا نشده باشند غیرفعالند. (چون نمی توانند به آسانی از دیواره مویرگ ها انتشار پیدا كنند و به سلول های هدفشان دسترسی یابند) و می توان آنها را به عنوان ذخیره قلمداد كرد.

هورمون ها چقدر در خون عمر می كنند؟

نیمه عمر هورمون در خون به طور مستقیم با میزان اتصال به پروتئین ارتباط دارد. هورمون هایی كه به پروتئین های پلاسما می چسبند با سرعت بسیار آهسته تری از خون پاك می شوند و ممكن است برای چندین ساعت یا حتی چندین روز در خون باقی بمانند. به عنوان مثال نیمه عمر هورمون های استروئیدی غدد فوق كلیه، در گردش خون از 20 تا 100 دقیقه است. در حالی كه نیمه عمر هورمون های تیروئید كه به پروتئین چسبیده اند ممكن است به درازای یك تا شش روز باشد. (نیمه عمر یك ماده شیمیایی مدت زمانی است كه طول می كشد تا غلظت آن به نصف مقدار اولیه برسد).

غلظت هورمون ها در گردش خون و سرعت ترشح آنها چقدر است؟

غلظت هورمون های مورد نیاز به طور غیرقابل تصوری اندك است. غلظت هورمون ها درخون در محدوده حداقل یك پیكوگرم (یك میلیونیوم میلیونیوم گرم) در هر میلی لیتر خون تا حداكثر چند میكروگرم (میلیونیوم گرم) در هر میلی لیتر خون است.

به همین ترتیب، سرعت ترشح هورمون های مختلف نیز فوق العاده اندك است و معمولاً بر حسب میكروگرم یا میلی گرم در روز تعیین می شود.

فرایندهای بسیار تخصص یافته ای در بافت های بدن وجود دارند كه حتی به این مقادیر اندك هورمون ها امكان می دهند تا یك كنترل قوی روی بدن داشته باشند.

هورمون ها باید به وسیله یك گیرنده شناخته شده و به آن متصل شوند و سپس مجموعه هورمون – گیرنده، تولید پیام (سیگنال) می كند. گیرنده ها باید هورمون ها را از میلیون ها مولكول دیگر كه در معرض آن قرار دارند تشخیص دهند. پیام های تولید شده باعث ایجاد تغییرات (به عنوان مثال در روندهای داخل سلول) می شود.

عمل اتوكرین

هنگامی رخ می دهد كه ماده تولید شده روی خود سلول ترشح كننده اش اثر بگذارد. به ماده ای كه به این صورت منتقل می شود، ماده اتوكرین گفته می شود. هورمون ها هم گاهی می توانند این عمل را انجام دهند. به عنوان مثال گروهی از سلول های پانكراس (سلول های بتا)، هورمون انسولین ترشح می كنند، خود هورمون انسولین می تواند با اثر بر این گروه از سلول ها، رشد و عملشان را كنترل كند.

عمل پاراكرین

یعنی انتقال مولكول از یك نوع سلول به سلول متفاوت همسایه اش. به موادی كه از این طریق بین سلول های مجاور (و متفاوت) منتقل می شوند مواد پاراكرین گفته می شود. هورمون ها هم می توانند از طریق پاراكرین منتقل شوند و روی سلول مجاور سلول ترشح كننده شان اثر بگذارند. به عنوان مثال گروه دیگری از سلول های پانكراس (سلول های دلتا) می توانند هورمونی ترشح كنند كه روی سلول مجاورشان كه تولید كننده انسولین است (یعنی روی سلول های بتا) اثر گذاشته و آزاد شدن انسولین را مهار كند.

آشنایی با غده های مهم بدن:

هیپوفیز:

غده هیپوفیز مهم ترین بخش سیستم غدد درون ریز به شمار می رود.

غده هیپوفیز به دو بخش تقسیم می شود: بخش پیشین (قدامی) و بخش پسین (خلفی).

بخش پسین یا خلفی غده هیپوفیز، هورمون ضد ادرار (آنتی دیورتیک) را ترشح می کند که با تاثیری که بر کلیه ها و دفع ادرار دارد، به حفظ توازن آب بدن کمک می کند.

 

همچنین هورمون اکسی توسین را ترشح می کند که باعث انقباضات رحم در طی زایمان و نیز ترشح شیر از سینه های مادر بعد از زایمان می گردد.

بخش پیشین هیپوفیز فعالیت غدد تیروئید، آدرنال و تناسلی را تنظیم می کند. از میان هورمون هایی که بخش پیشین هیپوفیز ترشح می کند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- هورمون رشد یا سوماتوتروپین که رشد استخوان ها و سایر بافت های بدن را تحریک می کند و در استفاده بدن از موادمغذی و معدنی نقش دارد.

هورمون های تیروئید سرعت سوخت ساز بدن را تنظیم می کنند

- هورمون تیروتروپین که غده تیروئید را برای تولید هورمون های تیروئید تحریک می کند.

- کورتیکوتروپین که غده آدرنال را برای تولید برخی هورمون های خاص تحریک می کند.

غده هیپوفیز همچنین اندورفین نیز ترشح می کند. اندورفین ها مواد شیمیایی هستند که برای کاهش حساسیت به درد، بر روی سیستم عصبی کار می کنند.

علاوه بر این، غده هیپوفیز هورمون هایی نیز ترشح می کند که به تخمدان ها و بیضه ها برای تولید هورمون های جنسی پیام می فرستند.

اختلال در عملکرد هورمون رشد باعث رشد بیش از حد قد یا کاهش بیش از حد قد می شود.

.

- تیروئید

تیروئید که در بخش جلویی گردن قرار دارد، هورمون های تیروکسین و تری یدوتیرونین را تولید می کند. این هورمون ها سرعت سوخت ساز بدن را تنظیم می کنند. همچنین نقش مهمی در رشد استخوان ها و مغز و سیستم عصبی در کودکان دارند.

تولید و آزادسازی هورمون های تیروئید توسط تیروتروپین کنترل می شود که آن نیز به نوبه خود توسط غده هیپوفیز ترشح می شود.

در ساخته شدن هورمون های غدهٔ تیروئید، ید به کار می رود که تیروئید آن را از خون جذب می کند؛ بنابراین مصرف غذاهایی یددار مثل ماهی یا استفاده از نمک ید دار به جای نمک معمولی در کارکرد این غده مؤثر است.

 

پاراتیروئید

به غده تیروئید، چهار غده کوچک متصل است که به همراه یکدیگر عمل می کنند و پاراتیروئید نامیده می شوند. این غدد هورمون پاراتورمون را ترشح می کنند که با کمک هورمون کلسی‌تونین که در تیروئید تولید می شود، سطح کلسیم را در خون تنظیم می کنند.


پانکراس (لوزالمعده)

وقتی که آب میوه ای را می نوشیم، گلوکز موجود در آن جذب می شود و میزان قند خون بدن را بالا می برد. بالا رفتنقند خون، پانکراس را تحریک می کند تا هورمون
انسولین را به داخل خون ترشح کند. انسولین روی سلول های کبد اثر می گذارد و آنها را وادار به جذب گلوکز از خون می کند. سلول های کبد گلوکز را برای استفاده در آینده به صورت گلیکوژن
ذخیره می کنند.
در مواقعی مانند گرسنگی که قند خون پایین می آید، پانکراس هورمون افزاینده را وارد خون می کند تا با اثر بر سلول های کبد و تجزیهٔ گلیکوژن قندخون را افزایش دهد.

پانکراس یا لوزالمعده دو هورمون مهم، یعنی انسولین و گلوکاگون را تولید می کند. این هورمون ها برای حفظ تعادل قند خون و حفظ سوخت و ذخائر انرژی بدن، در کنار یکدیگر عمل می کنند.

در بافت لوزالمعده علاوه بر غددی که آنزیم های گوارشی را تهیه می کنند و به وسیله مجرای لوزالمعده به داخل روده می ریزند، تعداد بسیار زیادی سلول وجود دارد که به مجرای لوزالمعده ای ارتباطی ندارند و به نام جزایر لانگرهانس خوانده می شوند.

جزایر لانگرهانس، هورمون هایی ترشح می کنند که مهم ترین آنها انسولین است و متابولیسم قند ها و چربی هارا تنظیم می کند.

بیماری جزایر لانگرهانس یا حذف غده لوزالمعده از بدن، موجب بالا رفتن میزان قند خون و افزایش ادرار می گردد که به مرض قند یا دیابت معروف است.

 

غدد فوق کلیوی

بدن دو غدهمثلثی شکل دارد که هر کدام روی یکی از کلیه ها قرار گرفته است.

غدد فوق کلیوی دو قسمت دارند که هر کدام یک سری هورمون تولید می کنند و عملکرد متفاوتی دارند.

بخش بیرونی یا قشری آدرنال، هورمون هایی تولید می کند که به توازن نمک و آب بدن، واکنش بدن به استرس، سیستم ایمنی و رشد و عملکرد جنسی را تنظیم می کنند.

بخش داخلی یا مرکزی، اپی نفرین که آدرنالین هم نامیده می شود، در مواجهه با استرس، فشار خون و ضربان قلب را بالا می برد.

تنظیم تغییرات جنسی (بلوغ):

دختر یا پسر بودن انسان از ابتدای تشکیل جنین مشخص شده است؛ ولی اگر به نوزاد پسری لباس دخترانه بپوشانیم یا برعکس، شناسایی جنسیت آنها دشوار خواهد بود. در دورهٔ بلوغ که بین کودکی و نوجوانی قرار داد، تغییراتی در فرد بروز می کند که با وجود آنها تفاوت های ظاهری دو جنس مشخص تر می شود. بروز این صفات که به صفات ثانویهٔ جنسی معروف اند، با دخالت هورمون های جنسی مردانه و زنانه انجام می شود. غدد جنسی در مردان بیضه ها و در زنان تخمدان ها هستند

 

غدد جنسی یا تناسلی، مهم ترین منبع تولید هورمون های جنسی هستند.

در مردان، این غدد در کیسه بیضه قرار گرفته اند. غدد تناسلی مردانه یا بیضه ها، هورمون هایی تولید می کنند که آندروژن نامیده می شوند و مهم ترین آنها تستوسترون است. این هورمون ها تغییرات بدن را که به خاطر رشد جنسی ایجاد می شود، مثل بزرگ شدن آلت تناسلی و بروز سایر ویژگی های مردانه مثل کلفت شدن صدا، رشد موی صورت و شرمگاه و افزایش رشد و قدرت عضلانی، تنظیم می کنند. تستوسترون همچنین در تولید اسپرم توسط بیضه ها نیز دخالت دارد.

تیموس

تیموس، یک اندام تخصص یافته در دستگاه ایمنی بدن است. تنها فعالیت شناخته شده آن تولید لنفوسیت تی است که سلول‌های حیاتی برای دستگاه ایمنی بدن هستند.

تیموس در ناحیه قفسه سینه، در پشت جناغ سینه و در جلوی قلب قرار دارد.

تیموس در هنگام تولد غده ای است کاملا بزرگ که تا سن بلوغ همچنان به رشد خود ادامه می دهد و سپس شروع به تحلیل رفتن می نماید. تیموس سهم بسزایی را در سیستم ایمنی بدن ایفا می کند.

غده صنوبری یا پینه آل

غده صنوبری در وسط مغز قرار گرفته است. این غده هورمون ملاتونین ترشح می کند که چرخه خواب و بیداری و ساعت داخلی بدن را تنظیم می کند.

تنظیم ترشح هورمون ها:

مقدار ترشح هورمون ها بسیار کم است؛ ولی همان مقدار هم باید به طور دقیق کنترل شود؛ زیرا افزایش یا کاهش آن باعث ایجاد بیماری می شود. همان گونه که می دانید، با خوردن یک مادهٔ غذایی شیرین قند خون افزایش می یابد. پانکراس با ترشح انسولین باعث کاهش قند خون می شود. خونی که قند آن با انسولین تنظیم شده، با عبور ازپانکراس بر آن تأثیر می گذارد و ترشح انسولین را کاهش می دهد. به همین صورت بسیاری از غدد مقدار هورمون تولیدی خود را براساس تغییر ترکیب خون تنظیم می کند که به آن خود تنظیمی می گویند.
غدهٔ هیپوفیز نیز با ترشح بعضی از هورمون ها در کنترل غدد دخالت دارد. این غده هم به نوبهٔ خود تحت نظارت مغز قرار دارد. بنابراین بعضی از کارها دربدن با هماهنگی هر دو دستگاه عصبی و هورمونی انجام می شود .

نظرات() 
imvu free credits
سه شنبه 15 اسفند 1396 09:25 ب.ظ
بسیار پر انرژی، من آن را دوست داشتم. وجود خواهد داشت
قسمت 2؟
chaturbate online token hack
دوشنبه 14 اسفند 1396 07:42 ب.ظ
آیا تا به حال فکر کرده اید که کمی بیش از مقالات خود را دربر دارید؟
منظورم این است که آنچه شما می گویید ارزشمند و کامل است. با این حال در مورد اگر فکر می کنید
شما بعضی از گرافیک های عالی یا فیلم ها را اضافه کرده اید تا پست های خود را بیشتر "پاپ" بگذارید!
محتوای شما عالی است اما با تصاویر و کلیپ های ویدئویی
این وب سایت مطمئنا می تواند یکی از بهترین در طاقچه خود باشد.
وبلاگ فوق العاده!
jocuri cu mario
پنجشنبه 10 اسفند 1396 05:34 ب.ظ
حیرت آور! این وبلاگ دقیقا مثل یک پیرمرد من است! این در یک است
کاملا موضوع متفاوت است، اما تقریبا همان طرح صفحه است
و طراحی انتخاب عالی رنگ!
livejasmin online credit hack
جمعه 4 اسفند 1396 08:37 ق.ظ
سلام. من وبلاگ خود را با استفاده از msn پیدا کردم. این یک مقاله بسیار خوب نوشته شده است.
من اطمینان دارم که آن را نشانه گذاری کنم و به خواندن بیشتر اطلاعات مفید شما بازگردم. با تشکر
برای پست قطعا باز خواهم گشت.
dispensary
دوشنبه 30 بهمن 1396 09:13 ب.ظ
من واقعا خوشحالم که در این پست های وب سایت که حاوی تعداد زیادی از آنها است، خوشحالم
اطلاعات مفید، با سپاس از ارائه این اطلاعات.
cam4 hack tool
جمعه 27 بهمن 1396 05:00 ب.ظ
قطعا مانند وب سایت شما، اما شما نیاز به یک
نگاهی به املایی که در چند پست شما وجود دارد.
بسیاری از آنها با مسائل املایی فراگیر شده اند و به نظر می رسد بسیار حیرت انگیز است، با این وجود قطعا دوباره خواهم آمد.
clash royale cheat
سه شنبه 17 بهمن 1396 07:13 ب.ظ
من تعجب کردم اگر شما تا به حال به تغییر طرح وبلاگ خود فکر کرده اید؟
بسیار خوب نوشته شده است من عاشق آنچه شما باید بگویید. اما شاید شما می توانید
کمی بیشتر در راه محتوا تا مردم
می تواند با آن ارتباط برقرار کند. شما فقط 1 یا بیشتر متن دارید
دو عکس آیا شما می توانید آنرا در فضای بهتری جا دهید؟
cristiano ronaldo kick n run cheats
دوشنبه 2 بهمن 1396 08:10 ب.ظ
من تحت تأثیر قرار می گیرم، باید اعتراف کنم رنج می برم من یک روبرو هستم
وبلاگ که هر دو آموزشی و سرگرم کننده است، و اجازه دهید به شما بگویم،
زدی تو خال. مسئله چیزی است
تعداد کمی از مردان و زنان در مورد هوشمندانه صحبت می کنند. من
من خیلی خوشحالم که این را در جستجو برای چیزی در مورد این پیدا کردم.
Concepcion
جمعه 17 آذر 1396 03:46 ق.ظ
Post writing is also a fun, if you be familiar with after that you can write if not it is complicated to write.
What is the Ilizarov method?
یکشنبه 15 مرداد 1396 01:39 ق.ظ
I used to be able to find good info from your content.
http://leanekoor.weebly.com
شنبه 14 مرداد 1396 02:23 ق.ظ
Hello every one, here every person is sharing these kinds of knowledge, so it's fastidious to read this weblog, and I
used to visit this webpage everyday.
مهدی
شنبه 5 اردیبهشت 1394 11:26 ق.ظ
سلام وبلاگ خوبی دارید اگر مایل بودید تبادل لینک کنیم.
پاسخ سید رضا حسین نژاد : تشکر از دیدنت مهدی جان
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

← درباره وبلاگمدیر وبلاگ : سید رضا حسین نژاد

← لینکستان

در این وبلاگ
در كل اینترنت
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :